Jaký hosting/VPS/server pro vlastní Mautic instalaci + návod na instalaci na vlastním serveru

V komunitě se velmi často objevují dotazy na „hosting“, který Mautic utáhne. Já osobně hostingy nemám už dlouho, protože používám managed virtuální servery, které stojí v poměru cena/výkon velmi málo a nastavím si prakticky všechno sám. A když potřebuji něco více, vyřeším s podporou, která server (managed) spravuje. Tento článek bude ukázka toho, jak to dělám já a bude psaný jako návod, kdyby chtěl někdo také rovnou vlastní virtuální server a na něj Mautic.

Kašlete na hosting, pronajměte si virtuální server se správou

Jak už jsem napsal, používám delší dobu virtuální servery, které jsme původně kvůli našemu SvětBot.cz objednávali na zálohy dat. A když už byly, začal jsem s nimi pracovat a využívat je na další weby. Virtuály máme u společnosti Netio, kterou mi původně doporučil náš správce serverů a s tipem jsem dodnes spokojen. Původně jsme měli virtuál jeden, nyní už máme 4 z nichž každý má nějakou svoji funkci. Postupně jsem na Netio začal používat i vlastní virtuální servery, protože mi vyhovuje, že si vše nastavím sám a to co je pokročilejší a potřeboval bych serveraře, tak za 300 Kč za každých započatých 15 min. udělají přímo oni. A mnohdy mi i řeknou, že to byla taková drobnost, že to ani účtovat nebudou. Nemusím tak nikoho otravovat (čti: mít vlastního serveraře, který bude stroj udržovat a když budu něco chtít tak ho budu prosit, aby to udělal) a servery mám pořád aktuální.

Druhou výhodou, kterou prostě „žeru“ je možnost v reálném čase hýbat s výkonem, jak se mi zachce a to prakticky bez omezení (tedy do max. povoleného výkonu). To umožňuje technologie, kterou u Netio nazývají „OpenVZ“ (link). Nabízí objednání serveru od 1 procesorového jádra, 768 MB paměti RAM a 5 GB diskupo 8 jader procesoru, 7680 MB RAM a 200 GB datového prostoru. Nejnižší konfigurace stojí 185 Kč/měsíc + DPH při platbě na rok, což je na vlastní stroj, který za vás udržují a v případě potřeby vám cokoliv nastaví, exkluzivní cena, ve které máte vlastní hosting/server i s smtp odesílacím serverem (pro Mautic je to potřeba), ale k tomu se dostanu později. Pojďme nyní na návod, jak objednat server, jak ho nastavit a nahodit na něj vlastní Mautic.

Objednávka VMS

Objednávka technologie OpenVZ se vytvoří na tomto odkazu: https://www.netio.cz/cs/hosting/openvz. Zvolím si konfiguraci jakou chci. Pro malý projektík (pro Mautic) bych zvolil jedno jádro, 1536 MB RAM a disk 10 GB. Pro větší projekt jako je náš e-shop SvětBot.cz volím variantu 2 procesorová jádra, 1536 MB RAM a 20 GB disk. Tato konfigurace je silná tak, že by mi měla vydržet dlouhou dobu (min. 1 rok) a je za 450 Kč+DPH/měsíc.

Pod nastavením parametrů je možnost vybrat si, zda chci mít server „Se správou“ nebo „Bez správy“. Pokud jste serverař (to já rozhodně nejsem), tak vyberte možnost bez správy a budete i moci na serveru přes root přístup nastavit co budete chtít. Pokud o nastavení serveru ale moc netušíte, doporučuji ponechat „managed“ verzi. Je to tak jednodušší a odpadá handicap nastavování serveru.

Dále jsou v objednávce volby jako „Počet záloh serveru“ kde je jedna v ceně. Já beru vždy +2, protože tak mám 3 dny zpět komplet zálohy a už se mi to vyplatilo. Za desitikačku je to zadarmo. Pak je počet IP adres – jedna je opět v ceně a více jich velmi pravděpodobně nikdy potřebovat nebudete, proto není potřeba přiobjednávat.

Následuje volba období fakturace (při roční platbě je cena nižší) a jako poslední je možnost uplatnit kupon. Zde si dovolím malý TIP:

TIP č.1: Pokud si projdete fórum společnosti Netio, kde pomáhá svým uživatelům, tak zde mají i sekci s akcemi a slevami. Najdete tam skoro pravidelně nějakou slevu kolem 20-30 %. Odkaz na fórum do kategorie slev je zde: http://forum.netio.cz/viewforum.php?f=7&sid=2cb18447d7322e5c7240a0962242c721

Například na Vánoce 2016 je akce na 25 % slevu – stačí najít kód třeba zde: http://forum.netio.cz/viewtopic.php?f=7&t=95.

Kód poukazu opište a potvrďte. Dostanete se do Nastavení „nákupního košíku“, tak jak ho známe z e-shopů, kde server objednáte.

TIP č.2: Pokud objednáváte server s poukazem, můžete objednat vyšší konfiguraci a uplatnit na ni slevu za první objednávku. Tím ušetříte třeba 25 % a server okamžitě po spuštění stáhnete na minimum (či požadovaný nižší výkon), čímž se doba automaticky prodlouží a ušetříte tak danou slevu nejen z prvního roku, ale i dalšího období provozu.

Netio účtuje ve formě „kreditu“. Uvedu na příkladu. Představte si, že mám virtuál, který mě stál v dané konfiguraci 300 Kč/měsíc a zbývají mi 4 měsíce provozu. Tedy jakoby kredit v hodnotě 1200 Kč. Já ale budu potřebovat navýšit výkon za dvojnásobek – udělám to a místo 4 měsíců bude do konce tarifu (bude-li cena 2x vyšší) už jen 2 měsíce. A stejným způsobem se přepočítává každá změna… Můžu tak server mít stažený jen na výkon, který aktuálně potřebuji a až budu na hranici, na pár kliků zvýším, doba expirace se přepočítá a jedu dále… I proto mám tenhle systém OpenVZ strašně rád.. Je flexibilní, šetří peníze a mám k dispozici vždy tolik výkonu, kolik potřebuji. A další je v záloze.

Objednávka odeslána, co dál…

Pokud jsem objednal, počkají na platbu. To je ale asi u každého, ne? A jakmile dorazí, tak systém automaticky virtuální server nainstaluje, připraví a dá mi informaci, že je hotova.

A hned jakmile bude instalace serveru hotova, můžu začít. Je zde několik úkonů, které seřadím tak, jak je dělám já, ale některé z nich by šly i prohodit.

 1. Odesílám na technickou podporu Netio e-mail s požadavkem

  Aktuálně mám na virtuálním serveru číslo [číslo serveru] starší verzi PHP. Požádal bych o přeinstalování na PHP 7 a dále pak prosím nainstalovat php rozšíření „ZipArchive PHP extension“. Heslo pro podporu je [heslo pro podporu].

  V požadavku jsou 2 věci – PHP7 – aktuálně instalují na servery PHP5.6, protože to většina klientů chce. To ovšem na Mautic nestačí – ten chce o něco vyšší verzi PHP a proto je potřeba přeinstalovat (při této verzi PHP háže instalátor chybu 500). Přislíbili mi, že brzy udělají výběr verze PHP už v objednávce, ale než to bude, nechávám aktualizovat na 7ku. Důvodem je, že bude server déle aktuálnější, ale hlavně je PHP7 rychlejší. I proto bude Mautic běhat rychleji. Druhý požadavek je na doinstalování ZIParchive rozšíření. Instalace na Netiu toto rozšíření (jako většina hostingů) nemá a Mautic ho využívá k aktualizacím. Tento engine umí rozbalit zip archiv na serveru. Je tedy vhodné pro všechny aktualizace atd. nechat nainstalovat hned.
  K požadavku můžete připsat také, že jakmile požadavek provedou, nainstalujete si systém a budete chtít nastavit crony, aby požadavek nezavírali a zatím nefakturovali práci. Mě vyjdou vstříc a nechají to. Nesmí tam být ale prodleva několik dnů.
  Ještě se vrátím k „heslu pro podporu“. Pro komunikaci s podporou se na autorizaci požadavků používá HESLO, které můžete kdykoliv změnit. jeho zadání najdete v sekci „Účet > Nastavení“ a tam je položka „Heslo pro komunikaci“.

 2. Mezitím, než podpora zareaguje jdu do administrace serveru a přidám si zde doménu, kde mautic poběží. V levém menu si najdu můj virtuál (na screenu je jich více), u virtuálu zadám „Webové stránky“ a vpravo „Vytvořit stránku“.
 3. Vytvořím si na serveru doménu/sub-doménu, na které mi Mautic instalace poběží – prostě ji zadám a potvrdím.

  Pozn. Doménu zadávejte bez www nebo http či https. To si vyřešíte dále na serveru.
  Dále pak tip – já dávám Mautic instalace ne na samostatné domény (ač to jde), ale na domény 3. řádu (subdomény) – tedy např. MAUTIC.domena.cz nebo třeba novinky.domena.cz. Já pak mám větší přehled k jakému webu instalace Mauticu patří, ale učiňte jak chcete sami.
 4. Doménu/subdoménu jsem na serveru vytvořil. Super. Nyní je čas nasměrovat na server samotnou doménu = provést tzv. změnu DNS záznamů. Já spravuji své domény u FORPSI, kde jsem z historických důvodů. Je jedno, kde DNS záznamy své domény spravujete. Důležité je, že máte přístup k DNS změnám.Přijdu tedy k editaci DNS a přidám záznam pro doménu/subroménu (např. mautic.mautic-skoleni.cz) a k tomuto záznamu dáte jako hodnotu IP adresu serveru. Tu najdu v administraci Netio serveru – kliknu v levém menu na svůj server a dole je blok nadepsaný „Nastavení sítě“. První položka je IP adresa. Tu zapíšu do DNS. Zde je obrázek, kde IP adresu najít v Netio adminu

  A zde pak jak bude vypadat finální DNS záznam u domény (zde je příklad pro doménu „mautic.mautic-skoleni.cz“ směrované na IP adresu „185.25.184.74“)

  DNS mám a protože se aktualizují až za nějaký čas (podle toho co máte nastaveno – údaj TTL u záznamu je jak často se má záznam aktualizovat v sekundách – nechte 1800-3600 optimálně), budeme na nastavení směrování čekat. Nyní je správná doba jít si nahrát instalaci na server (stejně jako to děláte na svůj hosting třeba).
 5. Než se DNS záznam aktualizuje, tak si založím FTP účet a nahraji na server instalaci Mauticu. Tu si stáhnu na https://www.mautic.org/download/. FTP účet zakládám v administraci serveru přímo v „Přístupy > FTP / FTPS“ kde vpravo vyberu „Vytvořit uživatele“, viz. screen níže

  Dále se mi objeví tabulka pro zadání informací o uživateli – zadám uživatelské jméno, 2x heslo a vyberu doménu, ke které má mít FTP uživatel přístup, viz. níže
 6. Pokud mám uživatele, připojím se na FTP. Na obrázku, kde se volilo založení nového uživatele máte buďto odkaz na NetFTP (on-line klienta instalovaného přímo na serveru), nicméně já používám program Total Commander. Na obrázku je vidět (1) ikona pro vytvoření FTP připojení, (2) tlačítko pro založení nového FTP přístupu

  Otevře se zadání, kde zadám název (pro moji orientaci), hostitele = IP adresu serveru, uživatelské jméno a heslo

  Pokud mám, mohu se připojit. Přejdu do složky /web/public/ a do tohoto adresáře nahraji staženou (rozbalenou) instalaci Mauticu.
 7. Nyní mám data na FTP a pro instalaci mi chybí už pouze mít databázi. A proto si ji založím. V administraci serveru položka „Databáze“. Má dvě podzáložky – na první „MySQL databáze“ si založím databázi. Na té druhé „MySQL uživatelé“ pak založím uživatele, dám mu heslo a přiřadím před chvílí vytvořenou databázi.
 8. Chci-li web na zabezpečené https protokolu, jdu si vygenerovat Let’s encrypt certifikát, který je zdarma a Netio ho má integrovaný. To najdu opět v nastavení serveru, položka „Webové stránky“, kde mám výpis domén na serveru. Najdu tu svojí (mám-li jich tam více) a v posledním sloupci jsou ikony pro editaci a smazání domény, viz. opět níže.

  Zvolením editace domény se dostanu do nastavení, které má několik záložek. Lze u domény nastavovat mnoho věcí, ale nyní chci nastavit certifikát pro SSL zabezpečení. Přejdu na druhou záložku s názvem „SSL / TLS“ , tam zaškrtnu „Povolit šifrování SSL / TLS“ a pod tím vyberu certifikát „Let’s Encrypt CA“ ze seznamu. A uložím. Pokud mám vlastní komerční certifikát, vložím ho do polí níže. Nicméně Mautic není nic veřejného a free certifikát Let’s Encrypt CA mě osobně plně dostačuje.
  Tím je nasazení certifikátu hotové. Nicméně je důležité poznamenat, že když certifikát nastavujete, musí již být aktualizovaný DNS záznam. Bez toho Let’s Encrypt certifikát nevystaví. Takže pro nastavení certifikátu (stejně jako pro další kroky) už je potřeba počkat na automatickou aktualizaci DNS záznamů. (Pozn. Může někde trvat až 24 hodin.)
 9. Mám-li již aktualizované DNS, přejdu na URL, kde chci Mautic instalovat (tedy kde mám nahranou instalaci). V mém příkladu to je https://mautic.mautic-skoleni.cz. Zde ale pozor! Pokud chcete mít instalaci na https (s SSL zabezpečením certifikátem), musíte už nyní napsat do URL adresy https, jinak se Mautic nainstaluje na http protokol a bude https dělat problémy!
  Instalace je jednoduchá. Zadáte požadované položky – databázi (pozn. jako server ponechte „localhost“) atd. a odklikáte. Při instalaci snad nejde nic moc zkazit.
 10. Nyní nechám od podpory NETIO nastavit crony. Vzhledem k tomu, že mám managed verzi serveru, mohu sám nastavit jen crony, které se dají volat přes URL. Mautic má v základu ale jen crony volané přes konzoli a proto je nechávám nastavit podporou, která to ráda udělá. (Pozn. Na GitHubu se dají najít řešení jak přepsat crony z konzole na volání pomocí URL – funguje to, ale volat je přes konzoli je jistější a proto jsem to tímto způsobem neřešil a nedoporučuji to tak řešit, nemusíte-li)
  Seznam všech cronů je v dokumentaci Mauticu zde: https://mautic.org/docs/en/setup/cron_jobs.html
  V seznamu je celkem 11 různých cronů (pozn. časem jich může být více nebo méně). Já všechny nepoužívám, protože například odesílání SMS zpráv nemám a neplánuji používat. Proto mi nedává smysl na odesílání SMSek nastavovat cron.
  Zde je tedy požadavek, který posílám na podporu Netio:

  Dobrý den.

  Chtěl bych na mém serveru [ID SERVERU] nastavit následující crony v tomto časovém plánu:

  Tyto 3 crony 1x za 15 min (každý po 5 minutách – tj. první v 0, 15, 30…, druhý 5, 20, 35… a třetí 10, 25, 40…minutu):

  php /home/domains/[ZDE_DOPLŇTE_SVOJI_DOMÉNU]/web/public/app/console mautic:segments:update

  php /home/domains/[ZDE_DOPLŇTE_SVOJI_DOMÉNU]/web/public/app/console mautic:campaigns:rebuild

  php /home/domains/[ZDE_DOPLŇTE_SVOJI_DOMÉNU]/web/public/app/console mautic:campaigns:trigger

   

  Každé 2 min:

  php /home/domains/[ZDE_DOPLŇTE_SVOJI_DOMÉNU]/web/public/app/console mautic:emails:send

   

  Každých 60 min:

  php /home/domains/[ZDE_DOPLŇTE_SVOJI_DOMÉNU]/web/public/app/console mautic:email:fetch

  php /home/domains/[ZDE_DOPLŇTE_SVOJI_DOMÉNU]/web/public/app/console mautic:social:monitoring

   

  1x denně:

  php /home/domains/[ZDE_DOPLŇTE_SVOJI_DOMÉNU]/web/public/app/console mautic:webhooks:process

  php /home/domains/[ZDE_DOPLŇTE_SVOJI_DOMÉNU]/web/public/app/console mautic:maintenance:cleanup –days-old=365 –dry-run

   

  1x za týden

  php /home/domains/[ZDE_DOPLŇTE_SVOJI_DOMÉNU]/web/public/app/console mautic:iplookup:download

  Mé heslo pro podporu je [Heslo_pro_podporu]

   

  A tento požadavek odesílám. Důležité pro vás bude, abyste tučné části nahradili IDčkem vašeho serveru a vaší doménou. Ke cronům je dobré ještě říci, že sice nemůžete měnit jejich cestu (který script se bude vykonávat), ale máte možnost změnit pak jako uživatel jejich časování. Nemělo by to však být potřeba.

 11. Mám-li crony, zbývá mi ještě založení mailových schránek na serveru a přidání DNS záznamů k nim. Jdu tedy opět do administrace svého serveru, zvolím si záložku „E-maily“ a vpravo zvolím „Vytvořit doménu“ (pozn. Tato doména se vytvoří ne na serveru, ale jako doména pro mailové schránky, tj. to co bude za @ v adrese, na serveru).

  V mém případě je to doména „mautic-skoleni.cz“. Po založení domény mám v seznamu domén, které mají maily na tomto serveru. Vpravo (viz. obr. níže) jsou ikony, kde první zakládá a upravuje jednotlivé mailové schránky, druhá pak je pro zabezpečení e-mailů, které je pro hromadné maily velmi důležité (pozn. Např. na Seznam.cz bez těchto digitálních ověření nepřijme jediný e-mail – všechny budou odmítnuty).

  Přejdu na nastavení schránek. Zde si mohu vytvořit libovolný počet e-mailů. Já pro Mautic tvořím 2 – jednu, ze které se bude odesílat (např. skoleni@mautic-skoleni.cz) a druhou, kterou používám na zpětné zasílání informací o nedoručených e-mailech. Já ji pojmenovávám jako „nedoruceno@mautic-skoleni.cz“. U každé adresy nastavím heslo, které si samozřejmě zapamatuji nebo uložím.
 12. Mám-li mailové adresy založeny, v sekci E-maily zůstávám a klikám u domény ještě na druhou ikonu „Zabezpečení“. Jak už jsem psal v předchozím bodu, je to velmi důležité. Otevřu stránku a vidím na ní 3 různá nastavení (SPF, DKIM a DMARC). Viz. níže

  Přejdu opět do správy domény u registrátora (u mě Forpsi) k editaci DNS záznamů domény. V DNS záznamech přidám tyto 3 záznamy typu TXT. Upozorním, že DKIM a DMARC mají ještě ještě prefix, který píšete před doménu, tak na to nezapomenout.
  Když nastavíte, tak to bude vypadat nějak takto

  Ti pozornější si všimli, že se na screenu objevil i záznamy MX. To je poslední DNS záznam, který musíte nastavit. Záznam typu MX se týká e-mailů a říká, kam doručovat e-maily. Pro Mautic se nastaví tak, že zvolím typ záznamu MX a do pole pro hodnotu napíši 10 (popřípadě jiné číslo), mezeru a adresaci serveru. Tu najdu když si v Netio adminu kliknu na server, objeví se vpravo info o serveru. Úplně dole je blok „Nastavení sítě“, kde je poslední položka „Reverzní záznam“. Tak to co je v položce „Reverzní záznam“ nakopíruji za „10“ a uložím.
  Vznikne mi tak záznam „mautic-skoleni.cz   MX   10 185-25-185-74.static.netio.cz„.
  (Pozn. Kdybyste chtěli vědět proč – reverzní záznam je pro ověření odesilatele. Na příchozí server přijde mail z nějaké IP adresy. Server se dotáže na reverzní záznam k IP adrese a pokud dostane adresu serveru a souhlasí, je to správně. Kdyby reverzní záznam nebyl nebo by se neshodovalo, mohlo by být vyhodnoceno jako SPAM.
  Druhá věc je číslo před záznamem. To je tzv. priorita serveru. Při jednom MX záznamu u domény nemá smysl, ale máte-li jich více – tzn. přijímáte maily na více serverů – tak se vezme MX záznam s nejvyšší prioritou a tam se doručuje. Když je server nedostupný, vezme se záznam s nižší prioritou a zkouší se doručovat tam…)
 13. A nyní mě čeká „už jen“ závěr – naklikání nastavení v Mauticu. Jdu tedy do své instalace Mauticu, přihlásím se a vpravo nahoře kliknu na ikonu ozubeného kola (nastavení), kde vyberu položku „Nastavení“ (Configuration). Tam přepnu na záložku „Nastavení emailu“ (Email setings) a nastavuji takto (pozn. nastavení je více možností, nicméně já používám toto, protože mám otestované, že funguje a je pro mě snadno modifikovatelné):
  Ve jméně pro odesílání e-mailů píši text, který se má ukazovat příjemci jako odesílatel. Do e-mailové adresy pak adresa, ze které má odcházet (v mém příkladu skoleni@mautic-skoleni.cz). Pak je možno nastavit adresu pro bounce (nedoručitelné) maily. Já zde zadávám již založenou „nedoruceno@mautic-skoleni.cz“. Nezaprasí se mi tak nedoručenými hlavní mailová adresa, kterou mohu používat i normálně. Dobré je vědět, že toto je centrální nastavení, které jde pro každou rozesílku individuálně změnit. Pokud se nezadá u konkrétní rozesílky nic, použijí se tyto údaje z nastavení.Následuje natavení serveru pro odesílání mailů. Já používám možnost „Jiný SMTP server“ (ač je aktuálně na tomto serveru – ono kdykoliv jde přesunout jinam a instalaci na serveru ponechat – tak to mám já u svých projektů). V tomto případě je potřeba zadat SMTP hostitel – do této položky zadám to, co je u serveru uvedeno v položce „reverzní záznam“ – tedy adresu serveru. Port mám ozkoušený, že chodí č. 25. a šifrování nedávám žádné. Funguje to tak. Zde jsou tlačítka pro test spojení se serverem (otestuje se hned) a pak pro odeslání testovacího e-mailu – tím se do fronty mailů zařadí e-mail k odeslání na registrační adresu. Jakmile proběhne cron odesílající maily, přijde. Tím ověřím, že běhají i crony.Dalším nastavením je odesílání mailů hned nebo přes frontu. Já používám raději frontu, kvůli dávkování mailů. Je menší riziko, že se dostanete na SPAM seznam. Nastavím tedy možnost „Fronta“ a proti standardnímu nastavení si nastavím max. 30 mailů v jedné dávce odeslat.Následuje nastavení frekvence a monitorování adresy
  První je nastavení maximální frekvence, kolik smí uživatel dostat maximálně mailů za hodinu/den/týden. Můžu omezit na libovolný počet za hodinu/den/týden. Aktuálně používám třeba u E-shop summitu max. 2 e-maily za den.Následuje „Nastavení monitorování emailové adresy“. Zde monitoruji adresu, kam se mají vracet nedoručené a jiné maily. Tedy „nedoruceno@mautic-skoleni.cz“. Zadám hostitele (opět adresace serveru shodná s reverzním záznamem), port 993 a vyberu možnost „SSL s novalidate-cert“. Zadám IMAP uživatelské jméno (mailová adresa) a heslo k mailové adrese. Mohu pak otestovat spojení, že je ok.Následuje už jen nastavení složky, kde má systém brát nedoručené maily, což už je jednoduché a není potřeba popisovat. Stejně tak na konci nastavení e-mailů je nastavení (prakticky přeložení) textů pro automatický podpis, odhlašovací link, link pro zobrazení mailu v prohlížeči atd.  To už také každý snad zvládne.

 

A tímto návodem jsem tedy prošel kompletní proces od objednání, přes nastavení serveru až po rozchození mailů v Mauticu… Vypadá strašně dlouze, ale je to práce na 10-15 minut a není tam o moc více úkonů, než když si jdete Mautic instalovat na zřízený hosting, který ho mimochodem nejspíš neutáhne.

Děkuji všem za přečtení návodu a pokud vám byl k užitku, sdílejte ho dále! Pokud budete server u Netio objednávat a chcete mě za tento návod odměnit, můžete se prokliknout na Netio >> tímto odkazem <<, který je affiliate (tzn. dostanu drobnou provizi za vámi zakoupení server). Pokud si podle vás ale provizi za návod nezasloužím, použijte >> TENTO ODKAZ << bez provizního kódu a nic nedostanu. To je fér, ne?

A pokud se chcete s Mauticem naučit o něco více, můžete přijít na mé školení Mauticu – viz. https://www.mautic-skoleni.cz.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*